Basen w ogrodzie - budowa oraz konserwacja

Ocena: 5.00/1

Relaks, rozrywka i zachowanie dobrej kondycji to główne przesłanki, które wpływają na decyzję o budowie własnego basenu. Oczywiście także dmuchany basen może sprawić wiele frajdy, zwłaszcza dzieciom. Ten murowany będzie jednak dużo bardziej reprezentacyjny i przede wszystkim trwały. Sprawdź, co krok po kroku należy zrobić, aby wybudować basen murowany przy własnym domu.

Jak pomysłowo zaprojektować basen?

Pierwszą czynnością, o jaką winniśmy zadbać, jest wytypowanie należytego projektu. Jeżeli posiadamy takie kwalifikacje, możemy go samodzielnie narysować, odnaleźć gotowy w Internecie, bądź nabyć w biurze projektowym. Jeżeli nie chcemy utonąć w kosztach oraz strzępić nerwów, to musimy zadbać o efektywny system nalewania i odprowadzania wody.

Zastanówmy się w tym momencie miejscu, jak dużo osób będzie z niego korzystało i do czego basen będzie używany (pływanie, skoki, nurkowanie). To ułatwi nam zastanowienie się nad rozmiarami zbiornika i jego przeznaczeniem. Pamiętać trzeba, że baseny ponad 50 metrów kwadratowych trzeba zgłosić oraz otrzymać pozwolenie na budowę, ponieważ kiedy tego nie uczynimy, prawdopodobne jest, że znajdziemy w skrzynce pismo o nakazie rozbiórki.

Jak wybrać miejsce położenia basenu?

W tym miejscu warto powiedzieć o tym, że jeżeli basen ogrodowy będzie konstruowany w czasie budowy domu oraz ogrodu, zdołamy oszczędzić dużo pieniędzy na pracach powiązanych z wykopami. Z całą pewnością szukajmy miejsca nasłonecznionego, aby ustrzec się konieczności nagrzewania wody, a także lokalizacji z dala od roślinności takiej jak drzewa i krzewy. Umożliwi nam to uchronić wodę w basenie przed zanieczyszczeniami w postaci liści i gałązek.

Następną rzeczą, jaką powinniśmy zrobić na naszym terenie, jest oszacowanie poziomu wód gruntowych. Dzięki temu możemy uniknąć zniszczenia naszej konstrukcji, kiedy parcie gruntu powiększy się podczas zimy.

Właściwym sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy jest zainwestowanie we własną studnię, która zapewni stały dostęp do bieżącej wody i najlepiej, jakby zlokalizowana była jak najbliżej naszego basenu.

W jaki sposób dbać o basen ogrodowy?

Basen, aby spełniał swą funkcję, musi oczywiście być stale napełniony wodą. To jak wiadomo, stale podnosi koszty jej zużycia. Do tego wszystkiego należy zadbać o sprawność instalacji do oczyszczania wody basenowej.

Utrzymanie czystości niecki to także niezbędny krok do tego, aby móc cieszyć się błogimi kąpielami. Podstawa to usuwanie liści i owadów z powierzchni wody. To jednak nie wystarczy, trzeba jeszcze zaopatrzyć się w specjalny odkurzacz basenowy. Ważne jest także regularne czyszczenie filtrów i wymiana wkładów. Na rynku jest wiele producentów odpowiednich preparatów chemicznych, które ułatwiają dbanie o swój akwen.

Informacje:
Oceń Artykuł:

1Komentarze

justyna66

Posiadam basen w ogrodzie, ale nie polecam. Masakrycznie dużo przy nim pracy.

2022-04-22
Relaks, rozrywka i zachowanie dobrej kondycji to główne przesłanki, które wpływają na decyzję o budowie własnego basenu. Oczywiście także dmuchany basen może sprawić wiele frajdy, zwłaszcza dzieciom. Ten murowany będzie jednak dużo bardziej reprezentacyjny i przede wszystkim trwały. Sprawdź, co krok po kroku należy zrobić, aby wybudować basen murowany przy własnym domu.Jak pomysłowo zaprojektować basen?Pierwszą czynnością, o jaką winniśmy zadbać, jest wytypowanie należytego projektu. Jeżeli posiadamy takie kwalifikacje, możemy go samodzielnie narysować, odnaleźć gotowy w Internecie, bądź nabyć w biurze projektowym. Jeżeli nie chcemy utonąć w kosztach oraz strzępić nerwów, to musimy zadbać o efektywny system nalewania i odprowadzania wody.Zastanówmy się w tym momencie miejscu, jak dużo osób będzie z niego korzystało i do czego basen będzie używany (pływanie, skoki, nurkowanie). To ułatwi nam zastanowienie się nad rozmiara...