Chcesz, aby Twoje dziecko zapamiętało maksymalnie dużo z lektury? Sprawdź poniższe wskazówki!
Twoje dziecko nie chce czytać lektur szkolnych i skarży się, że ich nie rozumie? Buntuje się za każdym razem, kiedy słyszy o ich czytaniu? Z tego też względu nie możesz go przekonać do czytania żadnych innych książek? Nic się nie martw! Większość uczniów tak ma! Wystarczy znaleźć odpowiedni sposób na polubienie lektur, a tym samym dobre ich zrozumienie. Dzięki takiemu zabiegowi, dziecko nie będzie już miało problemów z zapamiętaniem powieści!
Zatroszcz się o możliwie ciche miejsce do czytania!
Do czytania nie zasiadaj z założeniem, że im szybciej, tym lepiej. Spowoduje to, że zapamiętasz mniej drobiazgów oraz będziesz musiał studiować poszczególne rozdziały raz jeszcze, a w najgorszym wypadku całą lekturę od nowa. Najlepiej zacząć z odpowiednim zapasem czasu. Można już w wakacje, czy we ferie zimowe rozpisać sobie plan, którego mniej więcej będziemy chcieli się trzymać. Określić, ile dni nam zostało, ile książek jest w materiale i ile stron możemy czytać w ciągu jednego dnia?
Aktualnie mało kto pozostaje bez swojego telefonu na dłużej niż 30 minut, natomiast w czytaniu lektur jest to istotne. Jeżeli chcemy mieć jak najlepsze efekty oraz nie wracać do tych samych rozdziałów kilkukrotnie, musimy zostawić telefon oraz rzeczy, które nas rozpraszają na bok. Pomoże nam to skupić uwagę na czytaniu i w ten sposób zaoszczędzimy dużo czasu. Jednakowo jest z domownikami. Nie każdy rodzic zdaje sobie sprawę z tego, że dziecko nie może w danym momencie pomóc w ogrodzie czy w kuchni. Jeśli tego typu sytuacja się powtarza, powinno się zawsze przed czytaniem oznajmić członkom rodziny, że w tym momencie jesteśmy zajęci i jesteśmy zmuszeni odłożyć obowiązki domowe na późniejszą porę.
Jak dodatkowo można umocnić wiedzę z lektury szkolnej?
Po każdym rozdziale możesz zajrzeć do opracowań lektur z objaśnionymi głównymi definicjami, w których sprawdzisz, czy wszystko poprawnie zrozumiałeś. Gdy mamy więcej czasu, warto przeczytać biografię autora, a także materiały o czasach, w jakich żył oraz tworzył.
Wielu pisarzy umieszcza w swoich opracowaniach sytuacje oraz emocje z nimi powiązane, które sami przeżyli. W związku z tym przeczytanie, chociaż krótkiej notatki o ich życiu może posłużyć nam jako następne udogodnienie w zrozumieniu czytanego tekstu. Wskazane jest dowiedzieć się, czy powstały jakieś filmy na podstawie książek, co także poniekąd może posłużyć za streszczenie i ułatwi kojarzenie postaci i miejsc akcji. Do ekranizacji zapisz swoje uwagi i elementy, które zostały pominięte albo odmienione.
Jak utrwalić wiedzę z lektury? Zrób notatki!
Zakup zeszyt, który miej stale pod ręką, gdy masz zamiar wziąć się za czytanie książki. Będziesz mógł w nim zapisywać kluczowe informacje jak imiona poszczególnych bohaterów, miejsca akcji bądź swoje przemyślenia. Może przedłuży to twoje zmagania z lekturą, ale z całą pewnością ugruntuje przeczytane wiadomości i uwierz mi, warto! Po zeszyt będziesz mógł sięgnąć zawsze, kiedy coś ci umknie.
Ważnym elementem jest odpowiednie nastawienie do przeczytania lektury!
Podejście do lektury szkolnej, jak do niepotrzebnego obowiązku sprawia, że dziecko widzi swoimi oczyma ciężką pracę, którą lepiej zastąpić zabawą. Jednakże rodzice powinni wytłumaczyć mu, że czytanie lektur może być również wspaniałą zabawą, w których postacie przeżywają swoje historie, a dziecko może przeżywać je z nimi. Warto pokazać dziecku, że książka także potrafi być ciekawa i interesująca!