Jak poprawnie założyć trawnik jesienią?

Ocena: 0.00/0

Obiegowe opinie mówią o tym, że trawnik sieje się wiosną. W zasadzie nie jest to nieprawda, gdyż wiosna to jeden z polecanych terminów. Drugim jest jesień. Specjaliści już od dłuższego czasu zwracają uwagę na wiele zalet takiego rozwiązania, m.in. stabilność temperatury i dobrą wilgotność powietrza. Zakładanie trawnika nie należy do najlżejszych prac, jednak prawidłowe jej wykonanie pozwala cieszyć się pięknym terenem i wypoczywać na soczystej zielonej murawie w upalne dni. Poznaj nasze techniki.

Zakładanie trawnika — czy są jakieś zasady?

  • Prace nad nowym trawnikiem należałoby rozpocząć od zmierzenia kwasowości gleby w naszym ogrodzie. Najlepszy odczyn to w przedziale od 5,5 do 6,5. Nazbyt niska kwasowość służyć będzie wzrostowi mchów. Przy zbyt wysokim prędzej od trawy rosnąć będą chwasty.

Wyselekcjonuj najlepszą kompozycję trawy. W zależności od przeznaczenia trawnika typ trawy winien się różnić. Jeżeli po naszym trawniku będą biegać dzieci, wybierz gatunek odporny na tratowanie, inaczej trawę rekreacyjną albo sportową. W sytuacji, kiedy trawnik ma być jedynie ozdobą, bardzo dobrze sprawdzi się odmiana parkowa, lub dywanowa.

Przed posianiem trawnika właściwie przygotuj podłoże. Wyeliminuj wszystkie chwasty rosnące w ogrodzie, a w następnej kolejności wyrównaj ziemię. Będzie to pomagało w trakcie podlewania. Woda będzie wsiąkać w ziemię, zamiast spływać, przemieszczając niedawno posiane nasiona. W następnym kroku przekop ziemię pod trawnik na głębokość szpadla, a w dalszym ciągu wysyp nawozy oraz kompost i ubijaj powstałe podłoże.

Po wysianiu nasion trawy zajmij się nawadnianiem. Rób to przy pomocy niewielkiego strumienia wody. Bądź ostrożny, żeby nie zmyć nasion. Dodatkowe pryskanie korzystnie wpłynie na przyrost naszego trawnika.

Jakich błędów nie popełnić przy wysiewaniu trawy?

Powszechne jest dużo błędów, jakie zaobserwować można u zaczynających swoją przygodę z ogrodnictwem ludzi. Przede wszystkim na poziomie przygotowania podłoża nie zapomnij o usunięciu z niego kamieni, wyrównaniu i spulchnieniu.

Innym powszechnym błędem jest niedokładne rozsianie. Nierówne rozsypanie nasion może sprawić, że nasz trawnik wyrośnie wybrakowany. W niektórych miejscach zauważalne będą wolne pola. Zastosuj specjalne urządzenia do wysiewania czy też w wypadku siewu ręcznego ponów procedurę dwukrotnie w różnych kierunkach za każdym razem.

Zapominanie o wałowaniu może skutkować nierównym przyrostem źdźbeł. Wielu ludzi zaniedbuje ten proces, a wynikiem tego jest powstanie wgłębień w trawniku. Sianie jednego gatunku trawy na całej przestrzeni działki jest błędne. Warunki do wzrostu w różnych miejscach mogą być inne. Zwróć uwagę, gdzie i przez ile czasu w ciągu dnia ziemia jest nasłoneczniona i w których miejscach trawnik będzie częściej rozdeptywany. Posiadając tę wiedzę, dobierz stosowne gatunki trawy do określonych miejsc w swoim ogrodzie.

Pielęgnacja trawnika podczas jesieni

Jednym z głównych zabiegów pielęgnacyjnych w okresie jesiennym jest systematyczne usuwanie opadłych liści oraz zwiędłych kwiatów, które utrudniają dostęp tlenu i promieni słonecznych do powierzchni trawnika. Możemy to przykładowo zrobić przy pomocy grabi, pamiętając, by zebrany materiał przenieść na kompostownik. Podczas przygotowań do zimy warto włączyć do prac ogrodniczych także walkę z chwastami.

Równie ważne dla kondycji trawnika jest wykonanie zabiegu aeracji oraz wertykulacji. Mają one na celu napowietrzenie i rozluźnienie gleby przy pomocy kolców. Pod wpływem takiego działania korzenie trawy stają się silniejsze, a darń wyrównuje się. Tak przygotowany trawnik z pewnością przetrwa zimę.

Warto jest na koniec prac potraktować podłoże specjalnym nawozem jesiennym, który będzie bogaty w fosfor, a za to ubogi w azot. Ten drugi z pewnością lepiej sprawdzi się w okresie wiosennym.

Informacje:
Oceń Artykuł:

0Komentarze

Brak komentarzy

Obiegowe opinie mówią o tym, że trawnik sieje się wiosną. W zasadzie nie jest to nieprawda, gdyż wiosna to jeden z polecanych terminów. Drugim jest jesień. Specjaliści już od dłuższego czasu zwracają uwagę na wiele zalet takiego rozwiązania, m.in. stabilność temperatury i dobrą wilgotność powietrza. Zakładanie trawnika nie należy do najlżejszych prac, jednak prawidłowe jej wykonanie pozwala cieszyć się pięknym terenem i wypoczywać na soczystej zielonej murawie w upalne dni. Poznaj nasze techniki.Zakładanie trawnika — czy są jakieś zasady? Prace nad nowym trawnikiem należałoby rozpocząć od zmierzenia kwasowości gleby w naszym ogrodzie. Najlepszy odczyn to w przedziale od 5,5 do 6,5. Nazbyt niska kwasowość służyć będzie wzrostowi mchów. Przy zbyt wysokim prędzej od trawy rosnąć będą chwasty.Wyselekcjonuj najlepszą kompozycję trawy. W zależności od przeznaczenia trawnika typ trawy winien się różnić. Jeżeli po naszym trawniku będ...