Która gitara dla początkujących – klasyczna, akustyczna czy elektryczna?

Ocena: 0.00/0

Przy tak dużym wyborze instrumentów, pewne jest, że wystąpi problem z decyzją o zakupie danego typu. Każdy ma swoje upodobania oraz potrzeby, które bierze pod uwagę w wyborze. Jeśli nie jesteś jeszcze przekonany, przeczytaj ten tekst, a być może pomoże Ci on w doborze sprzętu idealnego, który posłuży Ci na długie lata. 

Co jest najważniejsze w wyborze gitary?

W Internecie natrafimy na sporo poradników oraz artykułów, na jakiej gitarze winniśmy rozpocząć swoją przygodę z tym rodzajem instrumentu, jednakże według mnie najważniejsze jest która gitara nam się podoba i na jakiej pragniemy grać.

Jeżeli nasi idole grają na gitarach elektrycznych i pragnęlibyśmy kiedyś potrafić zagrać ich piosenki samodzielnie, to nie zastanawiajmy się i kupmy właśnie elektryka. Ok, zgadzam się, może wiele osób powie, że to nie najmądrzejszy wybór, bo nie wyrobimy sobie opuszków i trudniej nam będzie grać na innych typach gitar, ale przynajmniej będziemy mieć motywację do dalszej nauki i przyjemność z gry.

To, że potrafimy grać na tak zwanym klasyku, nie oznacza od razu, że będziemy znakomici w kawałkach SOAD czy też AC/DC oraz odwrotnie. Można powiedzieć, że są to nieco inne instrumenty o nie takich samych skalach brzmień, więc wprawę i tak będziemy zdobywać na każdym oddzielnie.

Gitara klasyczna – czym się charakteryzuje?

Jest to najpopularniejszy rodzaj gitary preferowany przez osoby początkujące. Nie dość, że jest stosunkowo tania w porównaniu do innych, to jeszcze dosyć lekka, co pozwala nam na zabieranie jej na spotkania towarzyskie, takie jak ogniska, domówki czy inne imprezy.

Kolejnym atutem dla wielu ludzi może być jej ciepłe oraz miękkie brzmienie, idealnie nadające się do muzyki klasycznej lub flamenco. Co więcej, nylonowe struny, jakie z reguły są w tego typu modelach zmniejszają bolesność opuszków, co jest częstym problemem dla nowych właścicieli gitar. Plusem może być dodatkowo szerszy gryf, zmniejszy nam to kłopot z dociskaniem sąsiednich strun ze względu na duże przerwy między nimi.

Gitara akustyczna – kto powinien wybrać ten typ?

Kluczową różnicą pomiędzy gitarą akustyczną a klasyczną są jej struny, które dają mocniejsze oraz bardziej wyraziste brzmienie, doskonale nadające się do konkretnego wokalu. Z racji tego osoby chcące grać w zespołach, a nie tylko samotnie w domu, częściej decydują się na ten model. Rozmiarami są trochę większe i cięższe, a gryfy węższe, co sprawia, że kształtem przypominają gitary elektryczne.

Gitara elektryczna – jakie są jej cechy?

Instrument podstawowy w znacznej ilości zespołów rockowych. W porównaniu do powyżej przytoczonych można śmiało rzec, że wygląda bombowo. Wąski, wygięty gryf oraz do tego interesujący szpiczasty korpus.

Niestety, nie pogramy sobie na niej za dużo bez wzmacniacza, jaki dodatkowo powinniśmy kupić i co zwiększa nam koszty. Dodatkowo lepiej na nim nie oszczędzać, bo to on przesądza o ostatecznym brzmieniu naszej gry. Zabawa oraz dźwięki przednie, ale powinno się pamiętać o odpowiednim wyposażeniu.

Jaka gitara jest najlepsza dla dzieci?

Twoje dziecko jest zainteresowane grą na gitarze? Koniecznie zaangażuj się w poszukiwania instrumentu jak najlepszego. Wybierz się do sklepu muzycznego i wraz z ekspedientem poszukajcie sprzętu odpowiedniego dla wieku Twojego malucha. Dobierzcie rozmiar tak, aby gitara nie była zbyt duża i nie przeciążała dziecka. Wybierz także struny nylonowe, ponieważ metalowe mogą poranić palce dziecka.

Informacje:
Oceń Artykuł:

1Komentarze

jablonskapola

Ja już od 10 lat gram na akustycznej i jest to moja największa pasja.

2022-04-22
Przy tak dużym wyborze instrumentów, pewne jest, że wystąpi problem z decyzją o zakupie danego typu. Każdy ma swoje upodobania oraz potrzeby, które bierze pod uwagę w wyborze. Jeśli nie jesteś jeszcze przekonany, przeczytaj ten tekst, a być może pomoże Ci on w doborze sprzętu idealnego, który posłuży Ci na długie lata. Co jest najważniejsze w wyborze gitary?W Internecie natrafimy na sporo poradników oraz artykułów, na jakiej gitarze winniśmy rozpocząć swoją przygodę z tym rodzajem instrumentu, jednakże według mnie najważniejsze jest która gitara nam się podoba i na jakiej pragniemy grać.Jeżeli nasi idole grają na gitarach elektrycznych i pragnęlibyśmy kiedyś potrafić zagrać ich piosenki samodzielnie, to nie zastanawiajmy się i kupmy właśnie elektryka. Ok, zgadzam się, może wiele osób powie, że to nie najmądrzejszy wybór, bo nie wyrobimy sobie opuszków i trudniej nam będzie grać na innych typach gitar, ale przynajmniej będzi...