Wspomaganie rozwoju najmłodszych - gry edukacyjne warte uwagi

Ocena: 0.00/0

Gry internetowe to dziś bardzo popularny sposób na wspieranie edukacji dziecka. Wybór odpowiedniej zależy od tego, czy nasze dziecko jest już zaawansowanym graczem, czy dopiero wchodzi w świat internetowych rozrywek. Warto przeszukać opinie i recenzje, które rodzice zamieszczają w sieci. Na co jeszcze zwrócić uwagę, aby kreatywnie wykorzystać czas wolny dziecka? Podpowiadamy jakie gry będą najlepsze.

Jakie zalety mają gry edukacyjne?

W szczególności uatrakcyjniają naukę naszym pociechom. Powodują, że uciążliwe uczenie na pamięć może przekształcić się w miły czas spędzany wspólnie z całą rodziną. Kształtują kreatywność, przyswajanie reguł oraz zasad, oraz niezależność w podejmowaniu decyzji.

Sporo młodych umysłów nie nawykło jeszcze do porażek, a właśnie przez zastosowanie gier dydaktycznych w ich codziennej nauce zdołamy to zmienić oraz przyzwyczaić, że w życiu nie zawsze się wygrywa i łatwo realizuje swoje cele. Sposób ten jest również pewny w nauce wytrwałości i cierpliwości jak również może pomóc w poznaniu swoich mocnych i słabszych stron.

Następnym aspektem, dlaczego należałoby wprowadzić gry edukacyjne do codzienności dziecka, jest nauka języków. Na rynku jest sporo produktów, jakie pomogą naszym dzieciom zachować w pamięci, chociażby nowe słówka w języku angielskim, co kiedyś może przynieść korzyści. Wszystkie te plusy znajdziemy w dobrze dobranej grze dydaktycznej, a co najlepsze, nauka zachodzi w szybkim tempie, bo tak naprawdę gramy, czyli się bawimy.

Jakie aspekty wziąć pod uwagę przy wyborze gry edukacyjnej dla dziecka?

Podstawa to wybrać gry przystosowane do wieku. Nie tylko ochroni to nasze dzieci przed wulgarnymi treściami czy efektami nienadającymi się dla dzieci, ale także spowoduje, że nie rzucą jej w kąt po kilkunastu minutach. Nie możemy dać najmłodszym gry zbyt skomplikowanej, bo szybko się zniechęcą, a z drugiej strony nazbyt prosta nie przyczyni się do chcianego efektu, czyli progresu dziecka.

Kolejna sprawa, to co nasze dziecko potrafi robić dobrze, a czego nie. Jeśli potrafi już nazwać większa część zaprezentowanych mu zwierzątek, to jak najlepszym pomysłem będzie przerzucić się na liczby. Jeśli zauważamy, że nasza latorośl przyzwoicie sobie radzi z grami nastawionymi na naukę jednej istotnej cechy, to może spróbujmy zaciekawić go grami ogólnorozwojowymi jak szachy czy sudoku.

Pamiętajmy też nie tylko o tym, co nasze dziecko potrafi, ale także co go interesuje. Jeżeli mamy do czynienia z 5-letnim chłopcem, jaki uwielbia strażaków i wozy strażackie, to nie zmuszajmy go do zabawy samolotami, bo uważamy, że to najlepszy wybór, tylko wybierzmy właśnie tytuł, który odnosi się do jego upodobań. Jeżeli pragniemy mieć po części z głowy trudny wybór, wskazane jest pójść do sklepu elektronicznego z maluchem, gdzie razem z nim oraz sprzedawcą wybierzemy należytą grę.

Jaki sprzęt do gry z dzieckiem wybrać?

Odpowiedź jest nadzwyczaj prosta. Można grać na wszystkim. W sieci jest mnóstwo tytułów na każdy rodzaj konsoli, komórki czy tabletu, że właściwie nie trzeba wydawać gigantycznych pieniędzy, ażeby ucieszyć naszą pociechę i oprócz tego przyczynić się do jej szybszego rozwoju.

Jak zadbać o bezpieczną grę dziecka?

Każdego roku w kraju mówi się o coraz większej ilości przestępstw pedofilskich. Zagrożenie jest na tyle duże, że jako rodzice powinniśmy być szczególnie wyczuleni na tym punkcie. Ważne jest kontrolowanie znajomości, jakie dziecko nawiązuje w Internecie. Popularne gry internetowe to nie tylko rozrywka. W wielu z nich zawiązuje się także kontakt z innymi użytkownikami, a Ci nie zawsze są dziećmi i nie zawsze mają dobre zamiary. 

Dzieci, zwłaszcza kilkuletnie mają bardzo duże zaufanie i nie potrafią trafnie ocenić sytuacji. To właśnie wtedy wzrasta zagrożenie zwane groomingiem. Zarówno monitorowanie jak i instalacja oprogramowań blokujących podejrzane strony, może uchronić dziecko przed niebezpieczeństwem.

 

Informacje:
Oceń Artykuł:

1Komentarze

eugenia68

Takie zabawy świetnie na dziecko oddziałują i poszerzają jego wiedzę.

2022-04-22