Jak dobrać dywaniki do auta by spełniały swoją funkcję?

Ocena: 0.00/0

Dywaniki samochodowe to element wyposażenia auta, na który zazwyczaj nie zwracamy większej uwagi. Nie należy jednak pomijać tego akcesorium, a zwłaszcza zachowania jego czystości. Po pewnym czasie użytkowania wykładzina auta może stać się trudna do wyczyszczenia. Warto zatem zastanowić się nad wyborem odpowiednich dywaników i cieszyć się porządkiem wewnątrz samochodu. Stanowi on w końcu o schludności właściciela.

Dywaniki samochodowe — najważniejsze wytyczne przy zakupie dywaników

Obowiązkiem kierowcy jest dobranie właściwego typu dywaników do swojego auta, żeby w pełni spełniały swoje zadanie przez długi czas. Najistotniejsza jest ich wielkość.

Zbyt długie dywaniki samochodowe stwarzają poważne ryzyko zwijania się, utrudniając czy też nawet uniemożliwiając bezpieczne korzystanie z pedałów samochodu. To z kolei może spowodować niepokojące sytuacje w ruchu drogowym, np. zbyt późne zahamowanie oraz wpadnięcie w poślizg.

Identycznie ważna jest jakość materiału, z którego wykonany został dywanik samochodowy. Musi być on nadzwyczaj trwały, prosty w konserwacji, odporny na wilgoć i pobrudzenia, jak również winien mieścić się w atrakcyjnym przedziale cenowym.

Dywaniki do samochodu — z czego powinny być wykonane?

Dobór dywaników samochodowych nie jest banalnym zadaniem. Należy zwrócić uwagę na kilka niezwykle ważnych ich cech, na przykład czy prawidłowo pochłaniają wilgoć. Dzięki temu przez długi czas będą w sposób właściwy spełniały swoją funkcję.

Przeważnie wybór pada na:

  • dywaniki gumowe,
  • dywaniki welurowe.

Popularność dywaników gumowych jest szczególnie duża w jesienno-zimowej porze roku. Bardzo dobrze radzą sobie z wilgocią i śniegiem wnoszonymi do auta.

Typowe jesienno-zimowe dywaniki samochodowe charakteryzują się wysokimi rantami, jakie zabezpieczają wykładzinę przed wydostaniem się z nich wody. Poza tym są one bardzo proste w czyszczeniu oraz montażu, a w następstwie tego niezwykle praktyczne. Jedyną ich skazą jest niezbyt estetyczny wygląd i wydzielanie niemiłej woni w duszne dni.

Ten problem nie dotyczy dywaników welurowych. Są one bardziej przyjemne dla oka oraz osiągalne w wielu wzorach i barwach. Jednakże tego typu dywaniki słabo sobie radzą z absorbowaniem wody, a poza tym ciężko usunąć z nich wszelkie zabrudzenia i nieczystości. Wypada wybierać wyłącznie takie, które cechują się znaczącą gęstością materiału.

Jak dbać o dywaniki w aucie?

Gumowe dywaniki nie wymagają zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Wystarczy umyć je pod bieżącą wodą, za pomocą myjki ciśnieniowej lub węża ogrodowego. Błoto i zacieki znikną w ten sposób bardzo szybko.

Nieco bardziej złożony jest proces czyszczenia dywaników wykonanych z weluru. Niestety welur szybko chłonie wilgoć. Piasek i błoto dużo szybciej wchodzą w jego strukturę. Na początku warto potraktować taki dywanik szczotką z długim i ostrym włosiem. Jeśli to okaże się niewystarczające, konieczne będzie odkurzenie. Dywanik z weluru dobrze jest wyczyścić odpowiednim środkiem, na przykład w piance.

 

 

Informacje:
Oceń Artykuł:

0Komentarze

Brak komentarzy

Dywaniki samochodowe to element wyposażenia auta, na który zazwyczaj nie zwracamy większej uwagi. Nie należy jednak pomijać tego akcesorium, a zwłaszcza zachowania jego czystości. Po pewnym czasie użytkowania wykładzina auta może stać się trudna do wyczyszczenia. Warto zatem zastanowić się nad wyborem odpowiednich dywaników i cieszyć się porządkiem wewnątrz samochodu. Stanowi on w końcu o schludności właściciela.Dywaniki samochodowe — najważniejsze wytyczne przy zakupie dywanikówObowiązkiem kierowcy jest dobranie właściwego typu dywaników do swojego auta, żeby w pełni spełniały swoje zadanie przez długi czas. Najistotniejsza jest ich wielkość.Zbyt długie dywaniki samochodowe stwarzają poważne ryzyko zwijania się, utrudniając czy też nawet uniemożliwiając bezpieczne korzystanie z pedałów samochodu. To z kolei może spowodować niepokojące sytuacje w ruchu drogowym, np. zbyt późne zahamowanie oraz wpadnięcie w poślizg.Identyc...